
For outdoor use on the home terrace, indoor use, veranda and café terrace. barbecue, summer kitchen, home, cottage, other terraces, outdoor events
| Heating capacity | 2 kW |
| Product dimensions | 630 x 100 x 77 |
| Weight | 2,8 |
| Manufacturer | Veltron |
| Guarantee | 3 |
| Product dimensions packed | 630 x 100 x 77 |
| Area to be heated | 9 |
| Package weight | 2,8 |
| Package width | 630 |
| Package height | 100 |
| Package depth | 77 |
| EAN code | 4744784010034 |
| ULG heating element lifetime | 5000 |
| Places of use | For outdoor use on the home terrace, indoor use, veranda and café terrace. barbecue, summer kitchen, home, cottage, other terraces, outdoor events |
| Remote control | yes |
| Pinge | 220-240V/50Hz |
| Dimmable with remote control | 0,6-2 |
| Color | silver |
| Installation | on the wall, suspended from the ceiling with chains |
| Protect | 10A (Amp) |