
Retro-style patio heater
Ceiling-mounted radiant heater
Includes chain for hanging radiant heater
Diameter of dome 43 cm
Carbon heater – soft heat and mild yellow light (0,04lm/w)
Remote control
Adjustable power (3 levels) 900/1200/2100 W
Heat effect is generated within 5 seconds
1,8m long power cord
Suitable for indoor and outdoor use
Aluminium body
Matt black colour
IP45 moisture and dust resistant
3 years guarantee
| Heating capacity | 2,1 kW |
| Product dimensions | Ø 430 mm |
| Weight | 2,4 |
| Manufacturer | Veltron |
| Guarantee | 3 |
| Carbon heat source lifetime | 7000 |
| Area to be heated | 9 |
| Package weight | 4,5 |
| Package width | 450 |
| Package height | 250 |
| Package depth | 450 |
| EAN code | 4744784010683 |
| Places of use | Outdoor for home terrace, indoor, veranda and café terrace, barbecue, summer kitchen, home, cottage, other terraces, outdoor events. |
| Remote control | yes |
| Pinge | 220-240V/50Hz |
| Dimmable with remote control | 0,9-2,1 |
| Color | matt black |
| Installation | hanging with chains |
| Protect | 10A (Amp) |