
| Heating capacity | 2,5 kW |
| Product dimensions | (p)820 x (k)1900 x (l)100 mm |
| Weight | 12 |
| Manufacturer | Veltron |
| Guarantee | 3 |
| Product dimensions packed | 820 x 1900 x 100 |
| Carbon heat source lifetime | 7000 |
| Area to be heated | 16 |
| Package weight | 12 |
| Package width | 820 |
| Package height | 1900 |
| Package depth | 100 |
| EAN code | 4744784010706 |
| Places of use | Outdoor for home terrace, indoor, veranda and café terrace, barbecue, summer kitchen, home, cottage, other terraces, outdoor events. |
| Remote control | yes |
| Pinge | 220-240V/50Hz |
| Dimmable with remote control | 0,8-2,5 |
| Color | black |
| Protect | 10A (Amp) |