
Wall- or ceiling-mounted heating panel
Silent, odourless and dust-free
Energy-saving
Power 1800 W – 99% of energy converted to heat
Surface temperature up to 350 degrees, effective radiant distance 4 m
Aluminium heating panel heats up faster and more evenly than conventional radiators
Maximum temperature is reached within 5 minutes
Thanks to the NANO surface coating paint, the heating panel’s lifetime is extended to 50,000 hours
Modern design that also blends in well with building interiors
Easy to install, with angle adjustment
Safe and reliable
3-year guarantee
Notice! The infrared heating panel is designed for use on terraces with minimal air movement. When used in strong winds, the heating capacity of the unit is reduced.
| Heating capacity | 1,8 kW |
| Product dimensions | 1095 x 189 x 67 mm |
| Weight | 6,8 |
| Manufacturer | Veltron |
| Guarantee | 3 |
| Weight of the product packed | 8 |
| Area to be heated | 20 |
| Package weight | 7,4 |
| Package width | 1095 |
| Package height | 189 |
| Package depth | 67 |
| EAN code | 4744784010355 |
| Places of use | Enclosed terraces, indoor patios, verandas, café and restaurant terraces, glazed terraces, barbecue area, summer kitchen, home, summer cottage. |
| Power supply | 220-240 V / 50 |
| Remote control | yes |
| Pinge | 220-240V/50Hz |
| Color | black |
| Installation | wall, ceiling |
| Protect | 10A (Amp) |
| Dimmable with remote control | 25%-100% |