
| Heating capacity | 2,5 kw |
| Product dimensions | 860 x 139 x 165 mm |
| Weight | 2,7 kg |
| Manufacturer | Veltron |
| Guarantee | 3 |
| Package dimensions (P x H x L) | 170 x 144 x 865 mm |
| Weight of the product packed | 4,1 kg |
| Carbon heating element lifetime | 7000 h |
| Area to be heated | 16 m2 |
| EAN code | 4744784010959 |
| Places of use | Outdoor for home terrace, indoor, veranda and café terrace, barbecue, summer kitchen, home, cottage, other terraces, outdoor events. |
| Remote control | yes |
| Pinge | 220-240V/50Hz |
| Dimmable with remote control | 0,8-2,5 kW |
| Color | white |
| Installation | wall, ceiling mountable |
| Protect | 10A (Amp) |