
| Heating capacity | 2,1 kW |
| Product dimensions | 300 x 300 x 1065 mm |
| Weight | 7 kg |
| Manufacturer | Veltron |
| Guarantee | 3 |
| Carbon heating element lifetime | 7000 h |
| Area to be heated | 11 m2 |
| EAN code | 4744784010898 |
| Places of use | Outdoor for home terrace, indoor, veranda and café terrace, barbecue, summer kitchen, home, cottage, other terraces, outdoor events. |
| Remote control | yes |
| Pinge | 220-240V/50Hz |
| Color | black |
| Protect | 10A (Amp) |