
For outdoor or cool indoor conditions, we recommend to use the radiant heater from +10°C for an immediate and pleasant result and to consider an installation distance of up to 2.5 m. All Veltron radiant heaters can be installed horizontally or vertically! The heaters are supplied with a range of mounting brackets so that you can mount them independently on a wall, roof edge, windscreen or ceiling using handy tools. Some models also come with chains that can be used to hang the radiant heater from the ceiling, bringing the heat closer. Most of our emitters can also be mounted on a portable base, either vertically or horizontally.
Carbon heater advantages: the heat generated is softer than that of a halogen heater. Also, the light from the lamp is significantly softer. The lifetime of a carbon heater is also somewhat longer than that of other heaters.
When you buy a patio heater from our shop or e-shop, you also have the option of buying a replacement carbon heating element later on, which is easy to replace yourself.
Dimmable infrared heater for patio
Ceiling or wall/window mounted
Carbon heater
Remote control
Digital control system with timer 1-24h
Adjustable power (2 levels) 1250/2500 W
Adjustable brackets included
Suitable for both indoor and outdoor use
Aluminium protective cover, aluminium housing
IP54 moisture resistant
Warranty 3 years
| Heating capacity | 2,5 kW |
| Product dimensions | 740 x 85 x 150 mm |
| Weight | 2,6 |
| Manufacturer | Veltron |
| Guarantee | 3 |
| Carbon heat source lifetime | 7000 |
| Area to be heated | 16 |
| Package weight | 2,5 |
| Package width | 740 |
| Package height | 85 |
| Package depth | 150 |
| EAN code | 4744784010720 |
| Places of use | Home terrace, veranda, restaurant and café terrace, over the table, barbecue, summer kitchen, home, cottage, café, terraces, outdoor events. |
| Remote control | yes |
| Pinge | 220-240V/50Hz |
| Dimmable with remote control | 1,25-2,5 |
| Color | matt black |
| Installation | wall, ceiling mountable |
| Protect | 10A (Amp) |