
Possibility of adjusting/dimming the power with a smart device – using the SUNKARE app.
When you buy a patio heater from our shop or e-shop, you can also buy spare parts later, such as a halogen heating element, which is easy to replace yourself.
High quality modern patio heater
- Wall/Window mounted
- Infrared thermal radiator with ULG+ heater (ULG+0,02lm/w/40Lux) – strong thermal effect, cosy orange glow – ultra low glare plus
- Remote control
- Adjustable power (6 levels) 660/1000/1200/1400/1600/2000 W
- 1,9m long power cable
- Suitable for both indoor and outdoor use
- The heating element is easy to change
- Aluminium protective screen and housing
- Saves more than 70% compared to a gas heater
- IP65 moisture resistant
- Warranty 3 years
| Heating capacity | 2 kW |
| Product dimensions | 556 x 130 x 108 mm |
| Weight | 2,5 |
| Manufacturer | Veltron |
| Guarantee | 3 |
| Service life of a halogen heating element | 5000 |
| Area to be heated | 12 |
| EAN code | 4744784010331 |
| Places of use | Outdoor for home terrace, indoor, veranda and café terrace, barbecue, summer kitchen, home, cottage, other terraces, outdoor events. |
| Remote control | yes |
| Pinge | 220-240V/50Hz |
| Dimmable with remote control | 0,6-2 |
| Color | black |
| Installation | wall, ceiling |
| Protect | 10A (Amp) |