
Stylishly designed ceiling mounted patio heater
Ceiling mounted radiant heater with chain
Halogen heating element – instant strong heat, safe and comfortable
Dome diameter 60 cm
Remote control
Adjustable power (3 levels) 900/1200/2100 W
LED lighting
1,8m power cord
Suitable for indoor and outdoor use
Stainless steel protection bracket, aluminium housing
Includes chain for hanging from ceiling
IP24 moisture resistant
3 years warranty
| Heating capacity | 2,1 kW |
| Product dimensions | 585 x 585 x 330 mm |
| Weight | 2,9 |
| Manufacturer | Veltron |
| Guarantee | 3 |
| Product dimensions packed | 600 x 600 x 380 |
| Weight of product packed | 4,8 |
| Service life of a halogen heating element | 5000 |
| Area to be heated | 9 |
| EAN code | 4744784010096 |
| Places of use | Outdoor for home terrace, indoor, veranda and café terrace, barbecue, summer kitchen, home, cottage, other terraces, outdoor events. |
| Remote control | yes |
| Pinge | 220-240V/50Hz |
| Dimmable with remote control | 0,9-2,1 |
| Color | silver |
| Installation | hanging with chains |
| Protect | 10A (Amp) |