
In addition, the infrared heater is equipped with LED luminaires, the brightness level of which can also be adjusted with the same remote control. This electric patio heater is suitable for home, cottage, café, restaurant terrace or other outdoor events. The heater is suitable for year-round use.
- Carbon heating element
- 2x3W LED lighting
- Max capacity reached 1-10 sec
- Easy to move thanks to wheels
| Heating capacity | 2,3 kW |
| Product dimensions | 520 x 330 x 2030 mm |
| Weight | 21 |
| Manufacturer | Veltron |
| Guarantee | 3 |
| Product dimensions packed | 520 x 330 x 2030 |
| Weight of the product packed | 21 |
| Carbon heat source lifetime | 8000 |
| Area to be heated | 6-12 |
| Horizontally heated area | 6 |
| Vertically heated area | 12 |
| Package weight | 520 |
| Package width | 520 |
| Package height | 330 |
| Package depth | 2030 |
| EAN code | 4744784010010 |
| Places of use | Outdoor for home terrace, veranda and terrace of café or restaurant, barbecue, summer kitchen, home, cottage, other terraces, outdoor events. |
| Pinge | 220-240V/50Hz |
| Dimmable with remote control | 0,4-2,3 |
| Protect | 10A (Amp) |