
Electric heater Fat Boy for patio
Ceiling, wall/windscreen mounted
Infrared radiant heater with ULG heater (ULG 0,15lm/w/273Lux) – strong heat effect, cosy orange glow! – ultra low glare
Remote control
Adjustable power (6 levels) 825/1250/1500/1750/2000/2500 W
1.9m power cord
Suitable for indoor and outdoor use
Easy to change heating element
Aluminium protective screen and housing.
| Heating capacity | 2,5 kW |
| Product dimensions | 550 x 230 x 300 |
| Weight | 4,1 |
| Manufacturer | Veltron |
| Guarantee | 3 |
| Area to be heated | 24 |
| Package weight | 4,1 |
| Package width | 550 |
| Package height | 230 |
| Package depth | 300 |
| EAN code | 4744784010225 |
| ULG heating element lifetime | 5000 |
| Places of use | Outdoor for home terrace, indoor, veranda and café terrace, barbecue, summer kitchen, home, cottage, other terraces, outdoor events. |
| Remote control | yes |
| Pinge | 220-240V/50Hz |
| Dimmable with remote control | 0,8-2,5 |
| Color | white, black |
| Installation | wall, ceiling |
| Protect | 10A (Amp) |