
High quality modern patio heater
Can be hung from the ceiling or attached to the wall/windscreen with chains
Supplied with chains for hanging the radiator
Infrared radiant heater with ULG heating element (ULG 0,15lm/w/273Lux) – strong heat effect, cosy orange light tone! – ultra low glare
Remote control
Adjustable power (6 levels) 990/1500/1980/2400/2640/3000 W
1,9m power cord
Suitable for both indoor and outdoor use
Easy to change heating element
Aluminium protective screen and housing
Saves more than 70% compared to gas heater
IP65 moisture resistant
3 year warranty
| Heating capacity | 3 kW |
| Product dimensions | 1130 x 100 x 77 mm |
| Weight | 4,2 |
| Manufacturer | Veltron |
| Guarantee | 3 |
| Area to be heated | 26 |
| Package weight | 4,2 |
| Package width | 1130 |
| Package height | 100 |
| Package depth | 77 |
| EAN code | 4744784010669 |
| ULG heating element lifetime | 5000 |
| Places of use | For outdoor use on the home terrace, indoor use, veranda and café terrace. barbecue, summer kitchen, home, cottage, other terraces, outdoor events |
| Remote control | yes |
| Pinge | 220-240V/50Hz |
| Dimmable with remote control | 0,99-3 |
| Color | silver |
| Installation | on the wall, suspended from the ceiling with chains |
| Protect | 10-16A (Amprit) |