
| Heating capacity | 3 kW |
| Product dimensions | 1130 x 100 x 77 mm |
| Weight | 4,2 kg |
| Manufacturer | Veltron |
| Guarantee | 3 years |
|
ULG heating element lifetime
|
5000 h |
| Area to be heated | 26 m2 |
| Package weight | 4,2 kg |
| Package dimensions PxKxL | 77 x 100 x 1130 mm |
| EAN code | 4744784010652 |
| Places of use | Home terrace, veranda, restaurant and café terrace, over the table, barbecue, summer kitchen, home, cottage, café, terraces, outdoor events. |
| Remote control | yes |
| Pinge | 220-240V/50Hz |
| Dimmable with remote control | 0.99-3 kW |
| Color | white |
| Installation |
wall, ceiling hanging with chains
|
| Protect | 10A (Amp) |