Technical information
| Heating capacity | 13 kW |
| Product dimensions | 865 x 2250 x 860 mm |
| Weight | 30kg |
| Manufacturer | Sahara |
| Guarantee | 2 |
| Area to be heated | 16 m2 |
| Gas consumption | 600-936 g/h |
| Gas balloon | with quick release 5kg or 11 kg |
| Package weight | 30 |
| Package width | 520 |
| Package height | 840 |
| Package depth | 520 |
| EAN code | 5391535340323 |
| Places of use | Outdoor terraces for cafes, restaurants, home terraces, barbecue, summer kitchen, other terraces, outdoor events. |
| Color | silver / stainless steel |
| Censorship | electric (battery operated) |
| Gas | Propane, butane or mixtures thereof |