
Flame height can be electronically adjusted
Electric ignition
Gas consumption 600-890g/h
Suitable gas: propane, butane or a mixture
Windproof construction
Power 13 kW
Weight 26 kg
Reducer with hose included
Glass tube available as spare part D10xH125cm
| Heating capacity | 13 kW |
| Product dimensions | 490 x 490 x 2200 mm |
| Weight | 26 |
| Manufacturer | Veltron |
| Guarantee | 2 |
| Area to be heated | 20 |
| Gas consumption | 600-890 g/h |
| Gas balloon | 11 kg |
| Package weight | 30 |
| Package width | 180 |
| Package height | 1370 |
| Package depth | 770 |
| EAN code | 4744784010348 |
| Places of use | Outdoor terraces for cafes, restaurants, home terraces, barbecue, summer kitchen, other terraces, outdoor events. |
| Color | black |
| Censorship | electric (battery operated) |
| Gas | Propane, butane or mixtures thereof |