
| Heating capacity | 2 kW |
| Product dimensions | Ø 460 mm |
| Weight | 2,4 kg |
| Manufacturer | Veltron |
| Guarantee | 3 |
| Product dimensions packed | 460 x 250 x 460 mm |
| Weight of the product packed | 2,4 kg |
| Service life of a halogen heating element | 5000 |
| Area to be heated | 9 |
| EAN code |
4744784010188
|
| Places of use | Outdoor for home terrace, indoor, veranda and café terrace, barbecue, summer kitchen, home, cottage, other terraces, outdoor events. |
| Remote control | yes |
| Pinge | 220-240V/50Hz |
| Dimmable with remote control | 0,8-2 kw |
| Color | black |
| Installation | hanging with chains |
| Protect | 10A (Amp) |