
| Heating capacity | 2,5 kW |
| Product dimensions | 730 x 730 x 350 mm |
| Weight | 5 kg |
| Manufacturer | Veltron |
| Guarantee | 3 |
| Product dimensions packed |
730 x 350 x 730 mm
|
| Weight of the product packed | 5 kg |
| Service life of a halogen heating element | 5000 |
| Area to be heated | 12 m2 |
| EAN code | 4744784010102 |
| Places of use | Outdoor for home terrace, indoor, veranda and café terrace, barbecue, summer kitchen, home, cottage, other terraces, outdoor events. |
| Remote control | yes |
| Pinge | 220-240V/50Hz |
| Dimmable with remote control | 1 – 2,5 kw |
| Color | black |
| Installation | hanging with chains |
| Protect | 10A (Amp) |