
| Heating capacity | 3 kW |
| Product dimensions | 1045 x 85 x 150 mm |
| Weight | 3,6 |
| Manufacturer | Veltron |
| Guarantee | 3 |
| ULG heating element lifetime | 5000 |
| Area to be heated | 26 |
| Package weight | 4,2 |
| Package width | 71050 |
| Package height | 90 |
| Package depth | 155 |
| EAN code | 4744784010737 |
| Places of use | Home terrace, veranda, restaurant and café terrace, over the table, barbecue, summer kitchen, home, cottage, café, terraces, outdoor events. |
| Remote control | yes |
| Pinge | 220-240V/50Hz |
| Dimmable with remote control | 1,5-3 |
| Color | matt black |
| Installation | wall, ceiling mountable |
| Protect | 10-16A (Amprit) |