
Flame height can be electronically adjusted
Electric ignition
Gas consumption 600-890g/h
Suitable gas: propane, butane or a mixture of these
Windproof construction
Power 11,5 kW
Weight 24 kg
Reducer with hose included
Glass tube D12 x H80 cm available as spare part.
| Heating capacity | 11,5 kW |
| Product dimensions | 490 x 490 x 1800 mm |
| Weight | 24 |
| Manufacturer | Veltron |
| Guarantee | 2 |
| Area to be heated | 17 |
| Gas consumption | 600-890 g/h |
| Gas balloon | 11 kg |
| Package width | 230 |
| Package height | 1200 |
| Package depth | 830 |
| EAN code | 4744784010829 |
| Places of use | Outdoor terraces for cafes, restaurants, home terraces, barbecue, summer kitchen, other terraces, outdoor events. |
| Color | matt black |
| Censorship | electric (battery operated) |
| Gas | Propane, butane or mixtures thereof |